Ústřední půjčovna - U Velryby

Hradec Králové je jako moře.
A stejně, jako v moři je největší velryba, tak v Hradci je největší dětské oddělení U Velryby. Jako jediné oddělení vám nabízíme 14.000 knížek, výběr z více než 180 deskových her, 20 Hravých kufříků, desítky CD a časopisů a nyní u nás najdete i tzv. Lekotéku, o které se, mimo jiné, můžete dozvědět i v tomto videu, v hlavní roli Kamilka Štefková, knihovnce dětského oddělení U Velryby.

Kontakty a otevírací doba

Kromě toho u nás naleznete velký relaxační prostor, jak pro děti, tak pro celou rodinu. Jsou zde váledla, pohodlné gaučíky, počítače, malírna, židličky a stolečky, studijní prostory, šuplíčky na hračky, Merkurový koutek s několika stavebnicemi, autíčka, kočárek a spousta jiné zábavy.

Jedním z lákadel, která vám chceme nabídnout je bohatý program.
Pravidelně každou středu se od 15:00 hod. setkáváme v naší malírně, kde je připraveno vyrábění, tvoření, či malování. Přidat se může každý, kdo má zrovna čas a chuť. Nezáleží na tom, zda je malý, nebo velký. Vždy jsou připraveny různé varianty obtížnosti. Naše tvoření ale není ledajaké, inspirací jsou nám pohádky, příběhy a knížky.

Pokud patříte k vášnivým hráčům deskových her, zveme vás do našeho hráčského doupěte U Velryby. Scházíme se nepravidelně ve vybrané soboty od 14 hodin. Přidat se může každý. Přesné datum naleznete v našem měsíčním programu.

dětské oddělení U Velryby  Příměstský tábor  dětské oddělení U Velryby


Během roku připravujeme pro děti několik speciálních akcí, jako je například přespávání v knihovně, setkávání se zajímavými osobnostmi, výstavy v naší galerii v mezipatře, dětské dny, Pohádkový les, atd. Připojujeme se též k řadě aktivit pořádaných městem jako je např. Den rodiny, festival sociálních služeb „Poznejme se navzájem", Poklad na Stříbrném rybníku, atd.

Samozřejmostí je i účast v celostátních aktivitách, jako je Březen měsíc čtenářů, Noc s Andersenem, Týden knihoven, Den pro dětskou knihu, Čtení pomáhá, Předávání slabikářů, Rosteme s knihou, Celé Česko čte dětem a další.

Naší specialitou je i pořádání příměstského tábora. V létě 2015 jsme procestovali nejen různá místa, ale i časy. Byli jsme společně v pravěku ve Všestarech, ve středověku i v budoucnosti. Časem jsme putovali díky geniálnímu stroji času, který s námi výborně komunikoval a dopravil nás kam jsme potřebovali.

Tábor v roce 2014 byl ve znamení cestování. Všichni cestovatelé se vydali na "Cestu kolem světa" a cestou podrobně prozkoumali francouzskou Bretaň, Hawai, Tanzánii, Severní Ameriku a Austrálii. Každý cestovatel si vedl svůj deník, který byl na konci týdne plný poznatků, fotek a skvělých zážitků.

Tábor v roce 2013 vznikl za spolupráce ústřední dětské půjčovny U Velryby a střediska Europe Direct a prožili jsme týden v Karlíkově továrně na čokoládu. Hráli jsme hry, tvořili, udělali si výlet do lesa, projeli se na parníku po Labi, navštívili speciální hradeckou čokoládovnu, osvěžili angličtinu a hlavně prožili spoustu krásných chvil. Ještě nikdy nebyl život tak sladký...

Proč se jmenujeme dětské oddělení U Velryby?
Jmenujeme se podle Velryby, která si lebedí na střeše naší knihovny. Je to Velryba, kterou z příběhu Jiřího Trnky Zahrada přenesl na střechu architekt David Vávra. Je to „dáma" velice sečtělá, což se v knihovně vždycky hodí.
Je naším talismanem a na motivy s velrybou narazíte všude v dětském oddělení. My jsme se do ní úplně zamilovali. Jak se líbí vám?

Co se U Velryby čte nejvíce?
Největší šrumec je u našich výběrových regálů jako jsou Čarodějnice, Horory, Fantasy, Sci-fi, Detektivky a Upíři. Mezi nejčtenější knížky patří všechny romány Jaqueline Willsonové, Upíří deníky, Harry Potter, Deník malého poseroutky, Čtyři a půl kamaráda, Pátračka Gilda, Doktor Proktor, Darebák David, Lichožrouti a spousta dalších.
Na hvězdných místech se stále drží Čtyřlístek, pro který chodí děti i dospělí a spousta dalších komiksů.

Kdo vám půjčí knížky U Velryby?

Vedoucí oddělení pro děti Markéta Poživilová

    Markéta Poživilová, vedoucí oddělení
    e-mail: pozivilova@knihovnahk.cz
    tel.: 601 576 800
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Děti z Bullerbynu a Hunger games

Oblíbené jídlo: špagety s jakoukoliv omáčkou

Vysněná dovolená: několikaletá plavba po moři

Knihovnice dětského oddělení Kamila Štefková

    Kamila Štefková
    e-mail: stefkova@knihovnahk.cz
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Hunger games a Banka těl

Oblíbené jídlo: buchtičky se šodo a s rumem!

Oblíbený film: Batman a Star Trek

 

 Nikča

    Nikola Jelínková
    e-mail: jelinkova@knihovnahk.cz
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: O prasátku Lojzíkovi

Oblíbené jídlo: pizza, smažený květák s kaší

Vysněná dovolená: Hawai

 

Knihovnice dětského oddělení Šárka Skalická

    Šárka Skalická
    e-mail: skalicka@knihovnahk.cz
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Příběh umění (Ernst Hans Gombrich)

Oblíbené jídlo: sýry, kulajda

Vysněný mazlíček: živá divoká kachna (samička)

 

 

   
     Richard Benett
    
e-mail: benett@knihovnahk.cz
     tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Kdo chytá v žitě

Oblíbené jídlo: segedín

Oblíbený mazlíček: brabantík Emilka

 

    Andrea Kopecká
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Malý princ, Žila jsem již před staletími

Oblíbené jídlo: chlupaté knedlíky, tatarský biftek

Oblíbená barva: modrá

 

Zdeňka Hochmanová

    Zdenka Hochmanová
    e-mail: hochmanova@knihovnahk.cz
    tel.: 495 075 033

Oblíbená knížka: Jen jestli si nevymejšlíš

Oblíbené jídlo: rajčata

Oblíbená barva: zelená


                                                      Těšíme se na vás. 
Markéta, Kamča, Nikča, Šárka, Richard a Andrejka

PS: Na dětském oddělení U Velryby připravujeme pro děti různé akce. Fotogalerii máte v nabídce na pravé straně, ale abyste nemuseli dlouho hledat, připravili jsme pro Vás malý výběr.

Vytisknout stránku
Knihovna – pravidelná dávka emocí Mapa stránek   English

2012 © Knihovna města Hradce Králové | Webdesign & SEO eStudio.cz