Slavnostně jsme otevřeli Obří šachovnici

Zveřejněno: 7.10.2022

V pátek 7. 10. jsme společně se šachovým klubem slavnostně pokřtili nové venkovní Obří šachy, které můžete najít před ústřední budovou knihovny ve Wonkově ulici. Úžasná atmosféra skupinového "souboje" nad šachovou partií se nesla v přátelském duchu a nezkazilo ji ani chladnější počasí. Úspěšní i poražení šachisté si připili čajem a kávou a rovnou si domlouvali další šachové partie.

Obří šachy jsou bonusem pro čtenáře knihovny. Mohou si je půjčit v době otevření knihovny od jara do podzimu. Na infopultu knihovny dostanou klíče od přístřešku na šachy, šachy se jim načtou stejně jako výpůjčka knihy. Vlastní šachové figury jsou uložené v přístřešku a hráči si je mohou sami vyndat a po hře je uklidit.

Ředitelka knihovny, Mgr. Barbora Čižinská, během slavnosti vysvětluje: "Chtěli jsme nabídnout další využití veřejného prostranství před knihovnou a přemýšleli jsme nad různými herními prvky. Inspirovaly nás velké šachy v jiné knihovně, šachy před hradeckým Sokolem a hlavně nadšení hradečtí šachisté, kteří se pravidelně scházejí v literární kavárně knihovny. Doufáme, že když návštěvníci či kolemjdoucí uvidí někoho jiného hrát, hra je může vtáhnout a inspirovat i ke hře vlastní a k seznámení se šachovým světem."

Na realizaci obří šachovnice se podílelo město Hradec Králové, které zajistilo architektonický návrh, finance na realizaci a dalo svůj souhlas. Technickým službám města HK děkujeme za vlastní realizaci a položení dlažby. Knihovna města HK financovala nákup dlažby a obřích šachových figur. Figury jsme vybrali lehké, kterými se bude dobře táhnout, aby si všichni mohli hru bez problémů užít. V plánu je ještě nákup laviček či sedátek pro přemýšlení nad dalším tahem.

Přejeme zajímavé šachové partie a příjemné zážitky a setkání u naší obří šachovnice!

Čtení, snění... Mapa stránek   English