Desatero čtenáře

Chceš se stát naším čtenářem a nevíš jak?
Stačí zajít s rodičem na kterékoliv dětské oddělení naší knihovny a společně s knihovnicí vyplnit smlouvu
. Vystavíme ti kartičku, se kterou si pak už sám můžeš chodit půjčovat. Seznámíme tě s knihovnou a poradíme, kde najít, co hledáš. Registrace je od ledna 2017 pro děti do 15 let zdarma.

Mohu si půjčovat domů knížky i bez průkazky?
Bohužel ne. Průkazku musíš nosit pokaždé, když si chceš něco vypůjčit. Bez průkazky jde knížky pouze vrátit. Ale pozor! Nikdy nepůjčuj průkazku nikomu cizímu, ani svým kamarádům. Za ztrátu, poškození či krádež knihy totiž zaplatíš právě ty! Pokud se stane, že průkazku zapomeneš, ale jinak jsi řádně zaregistrovaný, výjimečně ti můžeme pomoci. Ale neber to jako pravidlo.

A co když průkazku ztratím?
Pokud ztratíš svou průkazku, není nic jednoduššího, než se zastavit na nějaké z poboček a nechat si vystavit novou. Za vystavení nové kartičky účtujeme 20 Kč.

Platí moje průkazka ve všech pobočkách ve městě?
Ano, tvá průkazka platí ve všech dětských půjčovnách Knihovny města Hradce Králové. Jejich seznam nalezneš v odkaze Dětské půjčovny.

Kolik knížek si mohu půjčit?
Můžeš mít doma až 25 knih, 15 časopisů, jeden Hravý kufřík, jednu deskovou hru, jednu lekotékovou hru a 5 krabiček CD.

Jak dlouho mohu mít knížky doma?
Vše si můžeš půjčit na jeden měsíc. Pokud knihu či časopis nestihneš dočíst a nejsou v rezervaci, máš možnost si výpůjčku prodloužit. Můžeš to udělat kdykoliv si vzpomeneš, ale knihu můžeš mít doma maximálně 93 dní.
Ale pozor, Hravý kufřík a hry bohužel prodloužit nejdou. Jsou pouze na 1 měsíc.

A co když nestihnu knížky, či další vypůjčené věci vrátit včas?
Před koncem výpůjční doby ti pošleme upozornění, abys knihu vrátil. Pokud ani potom knížku nepřineseš, musíme ti již poslat upomínku.

Pozor ale na vracení CD! Za každé CD se účtuje upomínka zvlášť, to znamená, že pokud máš doma 3 CD, budeš za první upomínku platit 90 Kč.

První upomínka 30,-
Druhá upomínka 50,-
Třetí upomínka 70,-
Předsoudní upomínka 100,-

Chceš si přečíst knihu, kterou má půjčenou někdo jiný?
Žádný problém! Stačí si knihu zamluvit (rezervovat) přímo v dětské půjčovně, nebo na internetovém kontu čtenáře. Až se kniha vrátí, pošleme ti zprávu, že ne tebe čeká a budeš mít týden na vyzvednutí. Jen někdy je potřeba trochu trpělivosti. Může se stát, že před tebou už čeká někdo jiný.

Co když knížku ztratím, nebo poničím?
Stačí přijít do dětského oddělení, ze kterého máš knihu půjčenou a domluvit se na řešení. Neboj, nikdo ti hlavu neutrhne.

Vracení výpůjček
V době, kdy je dětské oddělení U Velryby zavřené, můžeš vypůjčené knížky vrátit do biblioboxu, který je před knihovnou. Jen nezapomeň, že knížky je potřeba vrátit den před koncem výpůjční doby. Bibliobox se pokaždé vybírá až ráno následujícího dne (kromě neděle). Zároveň je možné vrátit knížky hned při vstupu do knihovny u Informačního pultu.
Deskové hry a Hravé kufříky lze ale vracet pouze u pultu dětského oddělení. Počítej s větší časovou rezervou – kufřík i desková hra se musí prohlédnout a zkontrolovat, proto se vracejí nejdéle 30 minut před koncem otevírací doby.

Biblioboxy najdeš také na pobočkách Slezské Předměstí - U Berty, Moravské Předměstí B - U Matyldy, Moravské Předměstí A - Pohádka, Nový Hradec Králové - U Labutě, Kukleny - Dračí doupě a Malšovice - Věž knihomolů a Labská - U Veverky.

Hlavně se neboj na nic zeptat! V knihovně jsou hodní lidé, kteří ti moc rádi poradí se všemi nejasnostmi.

veselá velryba

Děti

Program e-mailem

Vytisknout stránku
Kousek vesmíru v každé knize Mapa stránek   English

2012 © Knihovna města Hradce Králové | Webdesign & SEO eStudio.cz