Kreativní 3D dílna

Přijďte se seznámit  s 3D tiskem, který umožňuje výrobu drobných předmětů či modelování a prototypování vašich nápadů. Naši lektoři vám rádi vše ukáží a vysvětlí.

Provozní doba: otevřeno každé pondělí od 14 do 18 hodin.

Možnost rezervace času tiskárny: mestska-knihovna-hk.reservio.com

V případě, že máte zájem pouze o seznámení se s 3D tiskem (prohlídku s výkladem), není nutné se předem rezervovat.

Kontakt a dotazy: 3dtisk@knihovnahk.cz

Opravujeme 3D tiskem

Vybavení

V dílně najdete 3 tiskárny české výroby Průša a drobné nářadí na úpravu výtisků. Dvě tiskárny pracují na principu skládání souvislých vrstev materiálu a třetí vytváří objekty vytvrzováním tekutých fotocitlivých polymerů a pryskyřic. Nově jsme zakoupili také 3D pero, které je spíše na hraní. K dispozici jsou 2 počítače se softwarem pro modelování - Autodesk Fusion 360 a Blender

Konkrétní modely tiskáren:

  • Original Prusa i3 MK3S+ včetně nástavce multimateriál

    3D tiskárna i3 MK3S+ je jedna z nejmodernějších tiskáren od firmy Prusa Research umožňující díky jednotce "Multimaterial" barevný 3D tisk - kombinaci až 5 různých barev. Její tisková základna je velká cca 25x25 cm, tzn. že spolehlivě vyhoví většině požadavků a přání uživatelů.

  • Original Prusa MINI+

    3D tiskárna Průša Mini+ je kompaktní 3D tiskárna, která si díky své jednoduchosti, skladnosti a relativně nízkým pořizovacím nákladům našla širokou komunitu uživatelů. Je koncipována na jednobarevný tisk, případně vícebarevný za předpokladu manuální výměny tiskového filamentu. Její tisk je velmi kvalitní a přesný. Výsledkem jsou velmi dobře vypadající výrobky, které udělají radost dětem i dospělým.

  • Original Prusa SL1S SPEED

    3D tiskárna Prusa SL1S je založena na principu vytvrzování tenké vrstvy resinu (tekuté fotocitlivé pryskyřice) a je tedy primárně vhodná pro tištění velmi detailních prvků na špičkové úrovni. Toto je velmi vítaná vlastnost pro výrobu složitých a tvarově členitých prototypů. Součástí tiskárny je mycí a vytvrzovací stanice.

Materiál

PLA - nejčastěji používaný materiál pro 3D tisk. Biologicky odbouratelný, snadno se tiskne a výtisky jsou velmi tvrdé.

NonOilen - speciální plně biologicky odbouratelný filament - tisková struna. Je houževnatější a teplotně odolnější než PLA.

Resin/resiny/ - jsou kapalné fotocitlivé materiály z pryskyřice, které se používají pro tisk na 3D tiskárnách typu SLA, LCD, DLP apod. Jednoduše řečeno jsou to fotopolymery, které tuhnou pod UV světlem. Do základního resinu se přidávají barvy a přísady, což ovlivňuje tvrdost či odolnost výtisku.

Jak získat 3D modely pro tisk?

Můžete využít volně stažitelné 3D modely, které jsou dostupné např. na následující portálech:
(pozn.: pro 3D tisk se používají modely ve formátu *.stl)

a mnoha jiných:-)

Případně si můžete model vytvořit sami - buď doma, nebo u nás v 3D dílně pomocí výše uvedených softwarů.

Byli jsme i v rozhlase! - Reportáž z 3D dílny najdete v audionahrávce hradeckého rozhlasu níže:

Seznámení s 3D tiskem

Tiskárny
Práce v 3D dílně
Výrobky 01

Vytisknout stránku
Knihovna – pravidelná dávka emocí Mapa stránek   English

2012 © Knihovna města Hradce Králové | Webdesign & SEO eStudio.cz