Seniorská obálka - I.C.E. karta

Seniorská obálka pomáhá zachraňovat životy!

Velký pomocník pro seniory a zdravotně znevýhodněné.

Knihovna města Hradce Králové se od 2. pololetí 2019 připojila k organizacím, které nabízejí volně k dispozici kartu I. C. E., neboli Seniorskou obálku. Tuto nenápadnou, avšak velice cennou pomoc pro případ naléhavé situace, si lze u nás vyzvednout na Infopultu a Referenčním oddělení v ústřední budově a na pobočkách – Nový Hradec Králové, Moravské Předměstí B, Moravské Předměstí A, Kukleny, Malšovice, Slezské Předměstí a Labská.

Seniorská-obálka

Seniorská obálka (neboli I. C. E. KARTA) je zaručeně dobrá věc, která pomáhá zachraňovat životy! I. C. E., neboli „In Case of Emergency„ je karta pro případ naléhavé pomoci – v situaci tísně a ohrožení zdraví nebo života. Zde mají senioři vyplněné základní údaje o svých nemocech, lécích, alergiích a kontakty na blízké osoby a praktického lékaře. Případů, kdy osamělého seniora mohou postihnout náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc, přibývá stejně jako výjezdů hasičů nebo policie. V takových situacích je člověk často rozrušený, nesoustředěný, dezorientovaný a nedokáže odpovídat na položené otázky. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je dobře vyplněná I. C. E. KARTA umístěná na viditelném místě v domácnosti.

Nápad na seniorskou obálku vznikl ve spolupráci krajské samosprávy a Ministerstva práce a sociálních věcí ČR při realizaci projektu Implementace politiky stárnutí na krajskou úroveň. Město Hradec Králové se připojilo k distribuci dne 21. 1. 2019 a zájemci mohou kartu získat hned na několika místech – nyní včetně Knihovny města Hradce Králové.

Co je seniorská obálka, neboli I. C. E. karta?

Seniorská obálka, nebo též karta I. C. E. (In Case of Emergency) je určena nejen pro seniory, kteří se ocitnou v krizové situaci. Napomáhá především v okamžiku, kdy člověka postihnou náhlé zdravotní potíže a musí volat záchrannou pomoc. V takových situacích bývá člověk rozrušený, nesoustředěný, dezorientovaný a nedokáže odpovídat na položené otázky. Velkým ulehčením pro přivolanou pomoc je v této situaci dobře vyplněná I. C. E. karta umístěná na viditelném místě v domácnosti.

Co do karty vyplnit?

Kartu je třeba vyplnit v klidu, nejlépe s někým blízkým či rodinou. Při vyplňování se postupuje podle velmi jednoduchého návodu, který je vytvořen v barvách „semaforu“. Vyplňují se údaje týkající se nemocí, se kterými se dotyčný léčí, a léků, které užívá. Dále je vhodné uvést jméno praktického lékaře, ale především údaje týkající se blízkých osob, kterým je nutno podat zprávu o vzniklé situaci. Aby karta fungovala, je velmi důležité ji průběžně aktualizovat, například při změně předepsaných léků.

Kam kartu umístit?

Vyplněnou kartu je nutno umístit na jedno ze dvou možných míst – na lednici (třeba magnetkou) nebo do průhledné fólie na vnitřní stranu vchodových dveří. Je důležité, aby údaje na kartě nebyly zastaralé a aby byla karta vidět. Kartu neukládejte do neprůhledného pouzdra nebo do šuplíku a podobně.

Tiskopis i návod k vyplnění si můžete rovněž stáhnout zde:

Tiskopis karty I. C. E.

Tiskopis karty I. C. E. pro vyplnění v počítači

Pravidla pro vyplnění karty

Videonávod pro neslyšící osoby

Kde můžete kartu v Hradci Králové také získat?

Kartu můžete zdarma získat prostřednictvím následujících organizací:

• Magistrát města Hradec Králové, odbor sociálních věcí a zdravotnictví (kontaktní osoba: Jiří Kotala)
  • Krajská rada seniorů Královéhradeckého kraje, Gočárova třída 1620, 500 02 Hradec Králové (dostupnost v poradně pro seniory a při akcích KRS KHK, kontaktní osoba: Růžena Ryglová)
  • Senioři ČR, z.s. Městská organizace HK, kontaktní kancelář v Salonu Královéhradeckém, Gočárova 761, 500 02 Hradec Králové (dostupnost v kontaktní kanceláři a při akcích Senioři ČR MO HK, kontaktní osoba: Helena Růžičková)
  • Centrum sociální pomoci a služeb, o.p.s., Souběžná 1746/12, 500 12 Hradec Králové (prostřednictvím terénní pečovatelské služby a v denním stacionáři Domovinka, kontaktní osba: Helena Vostrovská)
  • Pracoviště pečovatelské péče, o.p.s. a Pracoviště ošetřovatelské péče s.r.o, Pražská třída 231/184, 500 04 Hradec Králové (prostřednictvím pečovatelské služby a domácí zdravotní péče, kontaktní osoba: Andrea Turková)
  • Městská policie Hradec Králové, oddělení prevence, Na Potoce 740, 500 11 Hradec Králové (distribuce na Akademii seniorů a dalších preventivních akcích, kontaktní osoba: Simona Pacltová)
  • Oblastní charita Hradec Králové, Komenského 266, 500 03 Hradec Králové (distribuce prostřednictvím Charitní pečovatelské služby Hradec Králové a Třebechovice, kontaktní osoba: Jakub Cutych)
  • Život Hradec Králové, o.p.s., Třída E. Beneše 1747, 500 12 Hradec Králové (distribuce při sociálním šetření klientům, kontaktní osoba: Jana Veselá)

Nikdy nevíš, koho potkáš v tajemné zahradě knih Mapa stránek   English